Bazid Forum Dizini Portal u Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DOĞUNUN YÜKSELEN GÜNEŞİ DOĞUBAYAZIT

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mahsum Korkmaz EGİT

YazarMesaj
eaSTBazid
Admin
eaSTBazid

Mahsum Korkmaz EGİT Empty
MesajKonu: Mahsum Korkmaz EGİT   Mahsum Korkmaz EGİT EmptyÇarş. Ağus. 26, 2009 7:00 pm

dağların şahini, ölümsüz komutan:

1956 yılında Silvan’da dünyaya gelen Mahsum Korkmaz Silvan yatılı ilköğretim okulunda okudu. Mahsum, daha bu yaşlarda kardeşleriyle yaptıkları büyüyünce ne olacaksın tartışmalarında asker olacağını ve savaşacağını net bir biçimde vurguluyordu. Yıllar sonra, Frankfurt’ta ablasıyla yapılan bir ropörtajda haksızlığa karşı tavrını net bir şekilde ortaya koyduğu görülüyordu: “Hiç unutmam bu yıllarda Kürtçe yasaktı. Biz de yeni yeni Türkçe öğreniyorduk. Okuldaydık. Babamın kamyonu devrildiği için eve gittim. Okula döndükten sonra Mahsum bana ‘ne olmuş’ dedi. Ben de kamyonun devrildiğini söyledim. Türkçe iyi bilmediği için ‘devrildi’ kelimesini anlamadı. Ve ne anlama geldiğini sordu: Ben de Kürtçe ‘qelibiye’ dedim. Öğretmen de bizi dinliyordu. O anda bana bir tokat vurdu. Yüzüm şişti, hastaneye yatırıldım. Bunun üzerine bana çok kızdı ‘abla sen neden sustun, niçin karşı çıkmadın’ diyerek, hep tepki gösterdi. O cesurluğu, sanki altı yaşında bir çocuk değil de 20 yaşındaki bir genç gibi geliyordu. Kendi kendine yemin ediyordu, ‘ben büyüyünce bunları vuracağım, bu tokatın intikamını alacağım’ diyordu.”
Bu olaydan sonra Mahsum, yatılı okuldan ayrılır. Daha sonra okula ablasını ziyarete gelir, ancak okula sokulmaz. O diretir. Görevli kapıyı kapatmaya çalışır, o bırakmaz ve elini araya sokar. Bu esnada baş parmağı kopar.
1970 yılında Batman’a taşınırlar. Tam da o dönemlerde Batman’da demokratik kurumlar açılmış, Mahsum Korkmaz da sürekli derneklere gidip gelmeye başlamıştır. Sosyalist kitaplara yoğunluk vererek kendisini geliştirmeye çalışmaktadır ve kafası sürekli sosyalist devrimlerle doludur. Bu arada lisede Kürtlerle ilgili öğretmeniyle yaptığı tartışma kavgaya dönüşür ve öğretmeni döver. Batman’daki ortamda lisede öğretmene karşı çıkışıyla birlikte kendini herkese kanıtlamıştır. PKK önderliği bu yüzden Mazlum Doğan’ı Batman’a gönderir. Mazlum ve Kemal’ler bölgeye geldikten sonra zaten artık kimse onu tutamaz. Başta Batman, Silvan ve Botan olmak üzere birçok yerde faaliyet yürütür.
1975-80 arasında bölgede örgütlenme çalışmaları yürütmektedir. 1980 darbesinden sonra Mahsum ve arkadaşları bölgeden ayrılır.
Mahsum Korkmaz’ın kişiliğinden etkilenen bir çok genç ve arkadaşı onunla birlikte mücadele için Batman’dan ayrılmıştır. O il ve ilçelerden başlayarak köylere kadar komiteler biçiminde örgütlenme planını gerçekleştirmek için uğraşır. Küçük birliklerin giderek ordulaşmaya ulaşması için çalışmanın, eylemliliğin gerekliliğine inanmaktadır, üslerin ülkenin her karış toprağına serpiştirilmesi mücadelesini verir. Kesintiye uğramayacak ve giderek büyüyecek bir savaşın özlemini duymaktadır. Mahsum, PKK’nin Lübnan alanına çekilen ilk kadrolarının arasındadır. 15 Ağustos atılımı ile birlikte Agit ismi iyice belleklere yerleşmeye başlar; çünkü Agit, 15 Ağustos Atılımı’nı “14 Temmuz Silahlı Propaganda Takımı”nın komutanı olarak gerçekleştirmiştir. Mahsum Korkmaz’ın öncülüğündeki gerilla birliğinin yaptığı bu baskından sonra devlet onu yakalamak için operasyonlar düzenlemekte, annesinin ve babasının kaldığı eve sürekli baskınlar yapmakta ve oradakileri dayaktan ve işkenceden geçirmektedir.
Agit, yürüttüğü eylemliklerle birlikte kimileri için bir korku, kimileri içinde bir umut oldu. PKK’nin askeri kanadı olan HRK’nin ilk komutanı olan Agit, 28 Mart 1985 gecesi çıkan çatışmada ilk vurularak ölenlerdendi. O bir komutandı ve kurşunları ilk o göğüslemeliydi, öyle de oldu...
https://bazid.forumdizini.com

Mahsum Korkmaz EGİT
1 sayfadaki 1 sayfası